101. Salacgrīva – Tūja

Vidzeme
38 km

The route is designed for both cyclists and pedestrians. The route offers an opportunity to explore the Vidzeme coastline from Salacgrīva to Tūja.

About route

The route is designed for both cyclists and pedestrians. The route offers an opportunity to explore the Vidzeme coastline from Salacgrīva to Tūja, whether by bike or on foot, along larger and smaller forest roads, as well as along the coastline. You can discover the historical buildings and unique natural objects of the Vidzeme coastline, and also admire the most rocky coastal landscapes in Latvia.

Download GPX

Length and type

38 km
Linear

Grūtības pakāpe

Pludmalē - akmeņi un krituši koki, urgas, stāvas nobrauktuves; mežos – grūti izbraucamas mitras vietas pēc lietus, vai upju brasli.

Progress of the route

Salacgrīva - Vitrupe - Meleki - Ķurmrags - Tūja

Road surface

Asfalts (pilsēta, Vitrupē asfaltēts veloceļš 2km garumā gar A1), smilšaini ceļi, grants un meža ceļi, takas, smilšains un akmeņains jūras krasts.

Recommended time

maijs - septembris

Marķējums

Maršruts dabā ir marķēts. Marķējums zilas krāsas zīmes ar apzīmējumu velomaršruts Nr.101, kā arī zīmes ar informācija par attālumu līdz vietām un apskates objektiem, papildinformācija par piemērotību gājējiem un informācija par maršruta atbilstību gājējiem un velosipēdistiem.